Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)„Dokumenty i fotografie ze zbioru Michała Sabat” » Teczki (jednostki archiwalne)

Teczki (jednostki archiwalne)
Przekazane fotografie i dokumenty pochodzą ze zbioru potomków rodziny Wąsiewiczów z Lesiewa. Michał Kruczyński i Zofia zd. Wąsiewicz Kruczyńska, mieszkali w Lesiewie (obecnie Wólka Lesiewska). Pobrali się w 1939 r. Michał Kruczyński był synem Jana i Józefy z Cybulskich, urodził się 21.09.1913 r. w Rowiskach. Zofia Kruczyńska urodziła się 17.11.1911 r. w Lesiewie, była mieszkanką Lesiewa, córką Jana Wąsiewicza i Marianny z Matusiaków Wąsiewicz. W czasie wojny, w gospodarstwie zajmowanym przez Michała i Zofię Kruczyńskich, ukrywali się partyzanci. Byli to partyzanci z oddziałów AK por. Henryka Sieczkowskiego ps. „Władysław”, sierż. Stanisława Sawickiego ps. „Lerman” oraz partyzanci radzieccy pod dowództwem „Tolka”. W dniu 05.11.1944 r. Michał i Zofia Kruczyńscy zostali aresztowani przez Niemców za ukrywanie partyzantów. Wraz z nimi zostali aresztowani również inni mieszkańcy Lesiewa: Rozalia Skrzypczyńska oraz Jakub, Rozalia ( małżeństwo) i Lucjan (syn) Cała. Kilka dni później zostali też aresztowani: Franciszek Lisicki (sąsiad Całów) z Wólki Lesiewskiej oraz rodzina Stępniaków z Ossy (Stanisław - ojciec, Józef - syn, oraz żona i córka Stanisława. Aresztowani zostali przewiezeni do Rawy Mazowieckiej, a stamtąd do więzienia w Tomaszowie Mazowieckim. Następnie oboje zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych. Zofia Kruczyńska do Ravensbruck (miała numer obozowy 95596), zaś Michał Kruczyński do Bautzen. Michał Kruczyński zmarł w obozie w Bautzen dn. 31.03.1945 r. Zofia Kruczyńska przeżyła wojnę i wróciła do Lesiewa. W 1952 r. wyszła ponownie za mąż za Bronisława Dobrowolskiego i około 1957 r. wyprowadziła się do Milanówka.
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.